16.03.2016r. - Warsztaty "Jak to drzewniej bywało" kl.Ie, IIa

Praca ludzi na wsi, szacunek do chleba i osób starszych, podtrzymywanie ludowych tradycji, obrządki w gospodarstwie w ciągu całego roku, a szczególnie zwyczaje związane ze świętami Wielkanocy były tematem spotkania edukacyjnego pt."Jak to drzewiej bywało", organizowanego przez Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych z Wolbromia. W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy I "e" i II "a" wraz z opiekunami.
Na niecodziennej lekcji jak to dawniej bywało opowiadała wszystkim pięknie wystrojona w krakowski strój pani Lidia Musiał. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji o zbożach, o poszanowaniu chleba, o potrawach przygotowywanych w dawnych czasach oraz o tym, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Gospodyni zaprezentowała sposób spędzania długich zimowych wieczorów przez kobiety, które zajmowały się haftem, szydełkowaniem, darciem pierza itp. Uczniowie mogli zobaczyć i sami wypróbować działanie przedmiotów codziennego użytku - z czasów naszych babć i dziadków - takich jak cepy, starodawne żelazka, kołowrotki, moździerze i inne. Dzieci miały okazję, aby przypatrzeć się wyrabianiu chleba, a nawet skosztowały świeżych wypieków i posmakowały "zdrowej gumy do żucia". Na pamiątkę uczniowie zabrali do domu własnoręcznie wykonane wielkanocne palmy.
Miłą wycieczkę uatrakcyjnił pokaz filmu w lokalnym kinie. Wyjazd do Wolbromia był nie tylko doskonałą okazją do zapoznania dzieci z małopolskimi tradycjami ludowymi, ale również wprowadził wszystkich w świąteczny i wiosenny nastrój.

tekst: p. Marta Marszałek