21.03.2016r. - Akcja czytelnicza "W krainie smoka"

Dnia 21.03.2016 została zorganizowana akcja czytelnicza pt.: "W krainie smoka" dla wszystkich klas trzecich. Spotkanie zorganizowane było w ramach programu "Książki naszych marzeń" i zostało przygotowane przez p. A. Warzechę- Szymczak, D. Kowalczyk i M. Muszalską.
Specjalnym gościem tego wydarzenia był wielki smok, który dla Chińczyków jest symbolem szczęścia i dobrobytu.
W trakcie imprezy uczniowie przenieśli się w egzotyczną podróż do Chin i zapoznali się z historią, kulturą i sztuką tego azjatyckiego kraju.
Głównym punktem spotkania była popularyzacja czytelnictwa i promocja książek zakupionych w ramach programu rządowego. Dlatego też dzieci wysłuchały baśni pt. "Malarz smoków" i wzięły udział w konkursie czytelniczym sprawdzając swoją wiedzę na temat przeczytanej historii.
Prowadzące opowiedziały również o Wielkim Murze Chińskim, sposobie parzenia herbaty, praktycznych chińskich wynalazkach (latawcach, fajerwerkach, pałeczkach), jakości życia i stylu ubierania się w dawnym cesarstwie chińskim.
Uczniom szczególnie spodobała się nauka kilku chińskich słów, tradycyjnego powitania oraz zabawa ruchowa z elementami chińskiego tańca.
Pod koniec spotkania dzieci zostały zaproszone na warsztaty plastyczne, które odbyły się w kolejnych dniach. W czasie trwania zajęć uczestnicy tworzyli elementy sztuki związanej z "krainą smoka". Uczniowie składali chińskie konie wykorzystując sztukę origami, wykonywali kolorowe wachlarze, ozdabiali maski smoków oraz projektowali chińskie kapelusze. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu w pawilonie B i dzięki temu uczniowie z całej szkoły mogli je oglądać i podziwiać.
Udział w projekcie dał okazję do uczestniczenia w ciekawej lekcji, przybliżył obyczaje i kulturę dalekiego kraju oraz zainspirował do sięgnięcia po interesującą książkę.

tekst: A. Warzecha-Szymczak, D. Kowalczyk

Chiny