22.01.2014r. Koncert Kolęd i Pastorałek

22 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 już po raz siódmy obył się wieczór kolęd i pastorałek. Organizowane co roku bożonarodzeniowe spotkania mają na celu podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania, składania sobie noworocznych życzeń i symbolicznego wędrowania do Betlejemskiej Szopki. Okres Bożego Narodzenia tradycyjnie kojarzy się z kolędnikami odwiedzającymi nasze domy. Ten piękny słowiański zwyczaj obecnie stał się w Polsce elementem folkloru podobnie jak przedstawienia jasełkowe. Chodzenie po kolędzie rozpoczyna się 26 grudnia w święto Świętego Szczepana i trwa do 2 lutego.
Podążając śladem kolędników uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami oraz dyrekcją: Panem Tomaszem Tomsią, Panią Elżbietą Lis oraz Panią Marią Grunt zgromadzili się o zmroku, aby poświęcić nowo Narodzonemu swój czas i swoją uwagę. Wspólne spotkanie rozpoczęło się kolędą "W żłobie leży" w wykonaniu Olgi Michalik ze Szkoły Podstawowej w Bukownie oraz odczytaniem fragmentów Pisma Świętego. Następnie wystąpiła laureatka konkursu "Kolęd i pastorałek" Patrycja Krymula przygotowana przez Panią Urszulę Baran.
Specjalnie na ten wieczór sala rytmiki została przystrojona kolorowymi światełkami i lampionami, a obecność Jezusa wśród zgormadzonych symbolizował chleb w żłóbku. Uczniowie klas od 1 do 6 wykonali najbardziej znane polskie kolędy, a wychowawcy złożyli wszystkim obecnym życzenia spokoju, wzajemnej życzliwości i radości serca na cały nowy rok. Na koniec spotkania zabrzmiała królowa kolęd, utwór Franciszka Karpińskiego "Pieśń o Narodzeniu Pańskim" powszechnie znana pod nazwą "Bóg się rodzi".

tekst: p.Barbara Skipiała

zdjęcia: p.G.Matyjasik