30.11.2017r. - Spotkanie andrzejkowe z klasami czwartymi

Były wróżby, były czary...

Dziś na moje rozkazanie,
miły nastrój niech się stanie.
Uśmiech dzisiaj niech zagości
w oczach, sercach naszych gości.

Tymi słowami organizatorki powitały uczniów klas czwartych i zaprosiły do wspólnego czarowania i wróżenia. Na początku spotkania przypomniano staropolskie zwyczaje związane z andrzejkami i katarzynkami. Uczniowie poznali dawne sposoby na poznanie przyszłego męża lub żony oraz metody przewidywania przyszłości.
Celem spotkania było również wspólne czytanie; uczestnicy przedstawili wiersz K. Kozłowskiego pt.:"Andrzejki", a potem przekonali się jak zabawne i wesołe mogą być wróżby.
Przepowiednie rozpoczęły się od numerologii, czyli odczytywania cech charakteru z dat urodzenia, zaś marzenia dzieci ukryte były pod literami rozsypanymi po całej sali. Oprócz tego wróżono z kart, odczytywano przestrogi na przyszłość czające się w kolorach i wybierano losy wskazane przez magiczną butelkę. Najwięcej emocji wywołała wróżba dotycząca wyglądu, cech charakteru i upodobań przyszłego męża lub żony oraz czarodziejski woreczek z zawodami.
Na zakończenie prowadzące życzyły uczniom, aby spełniły się wszystkie ich marzenia, a wróżby i przepowiednie traktowali z przymrużeniem oka.

Zdjęcia i tekst: p.A. Warzecha-Szymczak i p.D. Kowalczyk