11.03.2014r. Spotkanie z aktorem

Sztuka prezentacji na spotkaniu autorskim
z Przemysławem Kanią
w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym Integracyjnym Nr 1 w Olkuszu

11 marca 2014 r. gościliśmy w naszej szkole Przemysława Kanię, znanego - nie tylko w naszym lokalnym środowisku - aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu, nauczyciela akademickiego PWST we Wrocławiu i doktora w dziedzinie sztuk teatralnych. Pan Kania to również specjalista wymowy i logopedii artystycznej oraz scenarzysta, reżyser wielu zajęć dla dzieci i młodzieży. Jest także autorem książki "Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie…", która ukazała się na rynku wydawniczym w 2014 r.
Podczas spotkania gość w dowcipny sposób opowiedział nam o swojej pracy aktorskiej, rolach teatralnych i filmowych oraz zakulisowym życiu aktora. Przybliżył również zasady naboru do szkoły teatralnej. Okazało się, że bardzo trudno zostać aktorem. Trzeba bowiem posiadać różnorakie umiejętności i pokonać rzesze konkurentów. Zaś sama praca aktora nie jest łatwa i wymaga wielu poświęceń.
Druga, praktyczna część naszego spotkania poświęcona była sztuce prezentacji. Przemysław Kania w oryginalny, porywający sposób zaangażował uczniów do zadań przygotowujących do poprawnej wymowy, dykcji i oficjalnych wystąpień. Uczestników bawiły szczególnie ćwiczenia rozgrzewające nasze aparaty artykulacyjne: Z pokorą przyjęliśmy krytykę na temat błędów, jakie najczęściej popełniamy podczas publicznych wystąpień.
Na zakończenie uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pracowali pod kierunkiem pana Kani nad interpretacją wybranych wierszy. Ćwiczenia pokazały przyszłym recytatorom, w jaki sposób można zaprezentować swój tekst podczas konkursów lub uroczystości. Warsztaty spodobały się zarówno młodszym jak i starszym uczniom, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach.
Było to kolejne - dwunaste już - "Spotkanie z ciekawą osobą regionu" zorganizowane przez nauczycieli ZSPI: Małgorzatę Kluczewską i Agnieszkę Warzechę-Szymczak oraz Danutę Stach i Dorotę Kowalczyk.

"Spotkanie z aktorem"

zdjęcia: p.Danuta Stach