13.12.2018r. - Wieczór poetycko - muzyczny „Polska… tu jeste¶my”

Wieczór poetycko – muzyczny „Polska… tu jeste¶my”
Setna rocznica odzyskania niepodległo¶ci skłania do zastanowienia, czy po tylu latach Polacy odczuwaj± patriotyzm, czy młody człowiek może powiedzieć o sobie: Tak, jestem patriot±.Do takich między innymi refleksji skłaniał zorganizowany 13 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu wieczór poetycko - muzyczny pod hasłem „Polska… tu jeste¶my”.
W widowisku pojawiły się pytania, co to jest Polska i czym jest dzi¶ dla każdego z nas, dziecka i dorosłego. Młodzież za poet± powtórzyła, że „nie tylko umierać, ale żyć trzeba z narodem”, żyć tu i teraz nie tylko dla siebie, ale także dla kraju, dla Ojczyzny. Widzowie ¶ledzili na scenie losy naszego narodu w poetyckich obrazach wojen, najazdów, zaborów, „lat głodu, zaci±gów i wywózek”, pierwszej i drugiej wojny ¶wiatowej i w końcu stanu wojennego. Te liryczne wypowiedzi ożywiławiruj±c± w tańcu dziewczyna, która z jednej strony symbolizowała młodo¶ć i rado¶ć, a z drugiej dramatyczny upadek Polski.
Niezwykł± atmosferę tego wieczoru tworzyła muzyka. Piękny ¶piew młodzieży wywoływał wzruszenie, a poruszaj±ce piosenki wyciskały łzy w oczach widzów. Usłyszeli¶my utwory: „Taki kraj”, „Zdumienie”, „Rozkwitały p±ki białych róż”, „Psalm stoj±cych w kolejce”, „Modlitwa o wschodzie słońca”, „Mury”, „Bezdroża”, „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Klimat tego poetycko – muzycznego spotkania podkre¶lała sceneria naszego Olkusza, bo przecież tu jest nasza Ojczyzna, tu mieszkamy, uczymy się i pracujemy.Atmosferę tego niecodziennego w szkole spotkania umiliły słodkie wypieki przygotowane przez rodziców.Widowisko zostało przyjęte przez widzów owacjami na stoj±co.
Druga czę¶ć uroczysto¶ci po¶więcona została zwycięzcom konkursów zorganizowanych przez szkoln± bibliotekę. Nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu plastycznego „A to Polska wła¶nie” w kategorii klasy I-III i IV-VI oraz literackiego „Polska… tu jeste¶my” dla klas VII-VIII i oddziałów gimnazjalnych.
Impreza ta zgromadziła bardzo liczn± publiczno¶ć lokalnego ¶rodowiska. Przybyło wielu absolwentów naszej szkoły, a w¶ród nich wicestarosta powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk. Na scenie spotkały się trzy pokolenia wychowanków Szkoły Podstawowej nr2 w Olkuszu i wspólnie za¶piewały piosenkę „Taki kraj”.
Program przygotowały: J.Barzycka, M.Kluczewska, E.Sigeda, E.Jarno-Sadowska, uczniowie klas 3a i 3b oddziałów gimnazjalnych.

Od pocz±tku