20.05.2019r. - Wycieczka do skansenu klasy 2c i 2d

20 maja 2019r. uczniowie z klas: 2c i 2d odwiedzili Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Głównym celem wyjazdu było poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o starodawnym budownictwie, drewnianych zagrodach i codziennych pracach mieszkańców dawnej wsi. Porównywali warunki życia chłopów z kurnej chaty i chaty sołtysa. Dowiedzieli się, że kowal w dawnych czasach bywał dentystą, dlaczego ksiądz zakazywał w kościele plucia na podłogę i gdzie w domu chowano cenne rzeczy. Trudno było im sobie wyobrazić, do czego służyły żarna, tara, cep i inne przedmioty.
Po zwiedzeniu najciekawszych obiektów uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych "Nie święci garnki lepią", gdzie zapoznali się z techniką obróbki gliny. Próbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim.
Zwieńczeniem pobytu w skansenie był zakup pamiątek i zabawy na świeżym powietrzu.