Historia szkoły




Historia naszej szkoły rozpoczęła się 1 września 1984r. W tym dniu przekazano do użytku potężny kompleks dydaktyczny Szkoły Podstawowej Nr 2. Była to największa szkoła na terenie Olkusza. W jej 42 salach lekcyjnych rozpoczęło naukę 1900 uczniów. Ten funkcjonalny i ładnie zaprojektowany budynek liczył 11 000 m2, posiadał nowoczesną salę gimnastyczną i stołówkę. Pracę z młodzieżą rozpoczynało 98 nauczycieli, którzy już w czasie wakacji przygotowywali budynek zaczynając od sprzątania, meblowania i urządzania pomieszczeń lekcyjnych.

Dwa lata później doczekaliśmy się otwarcia krytego basenu, który do dzisiejszego dnia służy uczniom wszystkich olkuskich szkół.

Już w pierwszych latach szkołę odwiedziły delegacje z Niemiec, Chin, Kuby, grupy sportowej z Kijowa i Gruzji. W ramach wymiany między szkołami nasi uczniowie wypoczywali w Quedlinburgu w Niemczech, w Kijowie i Gruzji. My też gościliśmy młodzież z tych miejsc.

W swoich murach szkoła gościła wielu znanych artystów m. in. Augusta Krawczyka - aktora scen warszawskich, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" i jego zespół kierowniczy ze Stanisławem Hadyną - dyrektorem artystycznym zespołu.

Niezwykle ważnym wydarzeniem było nadanie szkole imienia. 21. 02. 1987r. Ministerstwo Oświaty i Wychowania nadało Szkole Podstawowej Nr 2 w Olkuszu imię Jarosława Iwaszkiewicza. Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach przyznało szkole prawo posiadania sztandaru.

W naszej szkole mieściło się również Studium Nauczycielskie, a od 1987r. II Liceum Ogólno-kształcące. Dlatego w latach 1989 -1991 szkoła nosiła nazwę Zespołu Szkół. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 i II Liceum Ogólnokształcącego wspólnie organizowali występy z różnych okazji, sesje naukowe oraz imprezy środowiskowe.

Ze względu na ogromną liczbę uczniów, która w obydwu szkołach razem przekroczyła 3000, w 1990r. oficjalnie przekazano drugą salę gimnastyczną. Lekcje odbywały się w systemie zmianowym. Dopiero w 1991r. powstanie Szkoły Podstawowej Nr 10 na Osiedlu Młodych i przejście II Liceum Ogólnoksztacącego do nowego budynku rozwiązało problemy lokalowe.

Od pierwszego roku działalności, szkoła wyróżniała się w mieście i w województwie wysokimi osiągnięciami i organizacją życia kulturalnego. Systematyczna i solidna praca uczniów i nauczycieli przynosiła efekty zarówno w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, przeglądach zespołów artystycznych i w sporcie. Uczniowie mogli zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania oraz umiejętności sportowe w klasach o profilu sportowym i muzycznym. Dzięki pracy pozalekcyjnej na terenie szkoły prężnie działał Zespół Taneczny "Olkuszanie", chór szkolny, Teatrzyk Cieni, Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne i wiele kół przedmiotowych.W każdym roku szkoła odnotowywała liczne sukcesy

Dzisiejsze oblicze

Od 1994r. systematycznie zmieniał się charakter szkoły. W szkole zaczęła funkcjonować pierwsza klasa integracyjna. Szkoła Podstawowa Nr 2 jako jedyna w powiecie prowadziła klasy integracyjne i organizowała je na każdym poziomie.

Z chwilą wejścia w życie reformy szkolnictwa w 1999r., w szkole było już 7 klas integracyjnych. Był to przełomowy rok. Jeden pawilon szkolny zajęła nowa szkoła - Gimnazjum Nr 1 i część nauczycieli z naszego grona, rozpoczęła tam pracę.

Budynek szkolny został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowano sanitariaty i podjazdy. W klasach integracyjnych obok dzieci zdrowych uczą się dzieci niepełnosprawne. Pracują razem, aby nauczyć się wzajemnego kontaktu. Uczniowie zdolni podlegają takiej samej trosce pedagogicznej jak uczniowie niepełnosprawni. Dzieci pracują pod opieką dwóch pedagogów z wykorzystaniem metod i środków uwzględniających nierównomierny poziom rozwojowy grupy oraz indywidualne potrzeby dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Klasy są mało liczne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony rodziców. Uczniowie zdrowi i niepełnosprawni są dowożeni nawet z odległych, sąsiednich gmin.

W 2000r. szkoła zmieniła nazwę na:Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jarosława Iwaszkiewicza w Olkuszu i nadal jest jedyną tego typu szkołą w powiecie olkuskim.

Realizując działania wychowawcze i dydaktyczne przygotowujemy naszych wychowanków do życia w świecie przyszłości. W szkole zatrudniona jest wysokokwalifikowana kadra pedagogiczna, wyspecjalizowana do pracy dziećmi w oddziałach integracyjnych /między innymi oligofreno-pedagodzy, logopeda, pedagog szkolny, surdopedagog, reedukatorzy/.

W 2002 roku za szczególne osiągnięcia wychowawcze i dydaktyczne w dziedzinie kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie nadało szkole miano “Lidera Integracji“. Tytuł ten jest przyznawany wiodącym placówkom oświatowym. Szkoła posiada również certyfikaty: “Szkoła z Klasą“ , przynależności do Małopolskiej Sieci “Szkół Promujących Zdrowie“ oraz “Szkoły Wyróżnionej Za Wychowanie“.

Na uwagę zasługuje również fakt, że ośmiu nauczycieli szkoły uzyskało w ramach ogólnopolskiej akcji tytuł “Nauczyciela z Klasą“.

Uczniowie mogą rozwijać indywidualne zainteresowania i uzdolnienia poprzez udział w atrakcyjnych zajęciach pozalekcyjnych.

Szkoła dysponuje bogatą bazą dydaktyczną. Uczniowie mogą korzystać z bogato wyposażonej świetlicy szkolnej, stołówki, biblioteki z czytelnią, pracowni komputerowej. Zajęcia sportowe odbywają się w sportowej części budynku, w skład którego wchodzą: sala gimnastyczna, sala rytmiki, sala lekkoatletyczna z nowo-czesną bieżnią, basen, zespół boisk i skocznie. Zajęcia indywidualne prowadzone są w salach zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych i logopedycznych.

Od 1 września 2009r szkoła jest jedną z trzech placówek wchodzących w skład Zespołu Szkolno Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu. Pozostałe placówki to Gimnazjium Nr 1 oraz Przedszkole Integracyjne Nr 9

Od 1 września 2010r w szkole zaczęła funkcjonować pierwsza klasa sportowa - akrobatyczna.Obecnie są już trzy takie klasy: pierwsza, druga i trzecia. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem rodziców i dzieci