13.12.2018r. - Wieczór poetycko - muzyczny "Polska... tu jesteśmy"

Wieczór poetycko - muzyczny "Polska... tu jesteśmy"
Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do zastanowienia, czy po tylu latach Polacy odczuwają patriotyzm, czy młody człowiek może powiedzieć o sobie: Tak, jestem patriotą. Do takich między innymi refleksji skłaniał zorganizowany 13 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr2 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu wieczór poetycko - muzyczny pod hasłem "Polska... tu jesteśmy".
W widowisku pojawiły się pytania, co to jest Polska i czym jest dziś dla każdego z nas, dziecka i dorosłego. Młodzież za poetą powtórzyła, że "nie tylko umierać, ale żyć trzeba z narodem", żyć tu i teraz nie tylko dla siebie, ale także dla kraju, dla Ojczyzny. Widzowie śledzili na scenie losy naszego narodu w poetyckich obrazach wojen, najazdów, zaborów, "lat głodu, zaciągów i wywózek", pierwszej i drugiej wojny światowej i w końcu stanu wojennego. Te liryczne wypowiedzi ożywiławirującą w tańcu dziewczyna, która z jednej strony symbolizowała młodość i radość, a z drugiej dramatyczny upadek Polski.
Niezwykłą atmosferę tego wieczoru tworzyła muzyka. Piękny śpiew młodzieży wywoływał wzruszenie, a poruszające piosenki wyciskały łzy w oczach widzów. Usłyszeliśmy utwory: "Taki kraj", "Zdumienie", "Rozkwitały pąki białych róż", "Psalm stojących w kolejce", "Modlitwa o wschodzie słońca", "Mury", "Bezdroża", "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos". Klimat tego poetycko - muzycznego spotkania podkreślała sceneria naszego Olkusza, bo przecież tu jest nasza Ojczyzna, tu mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Atmosferę tego niecodziennego w szkole spotkania umiliły słodkie wypieki przygotowane przez rodziców. Widowisko zostało przyjęte przez widzów owacjami na stojąco.
Druga część uroczystości poświęcona została zwycięzcom konkursów zorganizowanych przez szkolną bibliotekę. Nagrodzeni zostali uczestnicy konkursu plastycznego "A to Polska właśnie" w kategorii klasy I-III i IV-VI oraz literackiego "Polska... tu jesteśmy" dla klas VII-VIII i oddziałów gimnazjalnych.
Impreza ta zgromadziła bardzo liczną publiczność lokalnego środowiska. Przybyło wielu absolwentów naszej szkoły, a wśród nich wicestarosta powiatu olkuskiego Bogumił Sobczyk. Na scenie spotkały się trzy pokolenia wychowanków Szkoły Podstawowej nr2 w Olkuszu i wspólnie zaśpiewały piosenkę "Taki kraj".
Program przygotowały: J.Barzycka, M.Kluczewska, E.Sigeda, E.Jarno-Sadowska, uczniowie klas 3a i 3b oddziałów gimnazjalnych.